خرید ملک تجاری در ترکیه

خرید ملک تجاری در ترکیه

ترکیه همواره یکی از مقاصد جذاب برای سرمایه‌گذاری خارج از کشور برای ایرانیان به حساب می‌آید. ترکیه کشوری امن و با اقتصادی پویا است. صنعت گردشگری هر ساله باعث ورود سرمایه و ارز فراوانی به این کشور می‌شود و توریسم هیچ گاه رونق خود را در این کشور زیبا از دست نداده است. همین توریستی بودن ترکیه خرید املاک تجاری را نیز در این کشور بسیار سودآور و جذاب می‌کند.

رستوران‌ها، مغازه‌ها و فروشگاه‌ها، هتل‌ها و مراکز تفریحی و گردشگری فراروانی در این کشور وجود دارد که این مکان‌ها همیشه مشتری گردشگر دارند و همین سودآوری خوبی برای مالکان آن به همراه خواهد داشت. سرمایه‌‌گذاری در املاک تجاری این کشور لزوما به معنای خرید یک فروشگاه در یک منطقه تجاری معروف در مرکز شهر که قیمت‌های سرسام آوری نیز دارند نیست. این کار همچنین می‌تواند اشکال دیگری از سرمایه‌گذاری مانند خرید یک رستوران، هتل یا هر دارایی تجاری باشد که بازده سرمایه‌گذاری خوبی دارد. در این مقاله قصد داریم تا با مزایای خرید ملک تجاری در ترکیه آشنا شویم و ببینیم برای این سرمایه‌گذاری باید به چه نکاتی توجه کرد؟

چرا سرمایه‌گذاری روی املاک تجاری، انتخابی درست است؟

 سرمایه گذاری در املاک تجاری مهم‌ترین و سودآورترین نوع فرصت‌های سرمایه گذاری در بازار املاک است. کارشناسان می‌گویند سرمایه گذاری در املاک تجاری در مقایسه با املاک مسکونی ممکن است ریسک بیشتری داشته باشد اما بازده ماهیانه بالایی از سرمایه گذاری به همراه دارد. به علاوه وقتی ملک تجاری را خریداری می‌کنید تضمین‌های لازم برای دریافت اجاره ‌بها و نیز تضمینی برای اجاره ملک در مدت طولانی را نیز خواهید داشت که این امر ریسک سرمایه‌گذاری را بسیار پایین می‌آورد.

سرمایه‌گذاری روی املاک تجاری

1. املاک تجاری بالاترین بازده در سرمایه‌گذاری را دارند.

املاک تجاری نسبت به املاک مسکونی بازگشت سرمایه بیشتری را برای خریداران تضمین می‌کنند. به خصوص در سال های اخیر جایی که قیمت املاک و مستغلات به طور قابل توجهی در حال افزایش است این امر نمود بیشتری نیز پیدا کرده است. بر اساس آمارها متوسط ​​درآمد اجاره برای املاک تجاری مانند یک فروشگاه تجاری از 8 تا 10 درصد متغیر است.

 درآمد اجاره برای املاک مسکونی به طور متوسط ​​3.6 درصد است و این میزان البته نسبت به منطقه و کشور متفاوت است. این به آن معنا است که شما با سرمایه‌گذاری یکسان از اجاره ملک تجاری اجاره بیشتری دریافت خواهید کرد. برای برخی از کارشناسان خرید املاک تجاری امن ترین نوع سرمایه گذاری است زیرا تضمین بازگشت سرمایه به سرمایه‌گذار ارائه می‌شود. این تضمین برای املاک مسکونی معمولا وجود ندارد. خرید ملک تجاری در ترکیه یکی از بهترین روش‌ها برای بازگشت سریع سرمایه شما است.

2. مدت اجاره طولانی‌تر

متوسط ​​اجاره برای املاک تجاری بین 3 تا 10 سال است، درحالی‌ که اجاره برای مستاجر ممکن است تنها 6 تا 12 ماه و بدون ضمانت تمدید باشد. مستاجران تجاری تمایل دارند مدت طولانی‌تری در محل کار خود بمانند. تمدید اجاره ملک تجاری برای مستاجر مهم‌ترین چیز است، بنابراین تمدید قرارداد اجاره برای حفظ ارزش دارایی تجاری او اولویت دارد و سرمایه گذار را از سرمایه‌گذاری ثابت مطمئن می‌کند. در حالی که مستاجر در ملک مسکونی می‌تواند محل سکونت خود را تحت هر شرایطی تغییر دهد.

3. هزینه‌های ماهانه کم

برای املاک تجاری در ترکیه مستاجران معمولاً موظف هستند تا هزینه‌های به وجود آمده در ملک را به عهده بگیرند. هزینه‌های مربوط به بازسازی و یا تغییرات در بنا به عهده مستاجر است.

خرید ملک تجاری در مراکر خرید ترکیه

4. افزایش سرمایه

یکی از فرصت های بالقوه برای سرمایه گذاری در املاک تجاری ارزش بالای ملک در دوره‌ای است که سرمایه‌گذار ملک را در اختیار دارد. این بدان معنا نیست که ملک نمی‌تواند ارزش خود را از دست بدهد. به طور کلی املاک تجاری یک فرصت منحصر به فرد است و زمانی که در مرکز شهر قرار گیرد که تقاضا در آن رو به افزایش است بدون شک سودآور خواهد بود و ارزش ملک سال به سال افزایش می‌یابد.

مزایای خرید ملک تجاری در ترکیه

1. اعطای حق شهروندی با خرید ملک تجاری در ترکیه

یکی از جذاب‌ترین جنبه‌های خرید و سرمایه‌گذاری در املاک ترکیه مانند املاک تجاری گرفتن اقامت یا پاسپورت ترکیه است. شما به محض خرید ملک البته با ارزش بیش از 250 هزار دلار در این کشور که می‌تواند به عنوان سرمایه‌گذاری بر روی املاک تجاری و یا مسکونی باشد پاسپورت و یا اقامت ترکیه را به دست می‌آورید. این پیشنهاد منحصر به فرد اعلام شده توسط دولت ترکیه سرمایه گذاران خارجی زیادی را برای خرید ملک در ترکیه جذب کرده است. این واقعیت برای ایرانیان نیز بسیار جذاب است و مشتریان زیادی را از بین هموطنان برای سرمایه‌گذاری روی املاک تجاری روانه ترکیه کرده است.

2. درآمد بالا با توجه به رونق گردشگری

یکی از بهترین مزایای خرید ملک تجاری در ترکیه این است که با توجه به رونق گردشگری در این کشور گردش پول و سرمایه در ترکیه بالا است. به همین دلیل مغازه‌ها و املاک تجاری هیچ گاه بدون مشتری برای اجاره باقی نمی‌مانند. به علاوه اگر خودتان قصد راه اندازی کسب و کار را در این مکان داشته باشید به علت رونق اقتصادی بالا احتمال سوددهی شما و بازگشت سرمایه در مدت کم بسیار بالا خواهد بود.

اجاره ملک تجاری در ترکیه

3. در دسترس بودن نیروی کار

اگر قصد شما راه انداختن یک کسب وکار در ملک تجاری خریداری شده باشد باید بدانید نیروی کار در ترکیه فراوان و نسبتا ارزان است. با داشتن ملک تجاری در این کشور به نیروی کار ارزان دسترسی خواهید داشت. تعداد بالایی از شهروندان ترکیه و نیز پناهجویان و مهاجران پرتعداد در این کشور همیشه در جستجوی فرصت‌های شغلی مناسب هستند.

4. سوددهی در بلند مدت

خرید املاک در ترکیه به خصوص املاک تجاری مانند در دست داشتن برگ برنده است. این سرمایه‌گذاری بدون وقفه سود بلندمدتی را برای شما به ارمغان می‌آورد. ملک در ترکیه هرگز بی‌استفاده نمی‌ماند. شما به هر حال برای ملک خود کاربردی برای اجاره و یا رهن، با قیمت‌های خوب و اجاره بالا پیدا خواهید کرد. با توجه به کاهش ارزش پول ملی در ایران هم‌وطنان زیادی به فکر حفظ ارزش پول خود به صورت سرمایه‌گذاری در کشوری امن هستند. ترکیه یکی از مکان‌هایی است که ملک همواره در آن قیمتی صعودی دارد. کم شدن ارزش لیر ترکیه نیز اثر مستقیمی روی سرمایه شما نخواهد داشت زیرا ارزش ملک نیز با تورم در این کشور بالا می‌رود.

5. هزینه زندگی استاندارد در ترکیه

 ترکیه در مجاورت اروپا قرار دارد اما هزینه زندگی استاندارد در این کشور چندان بالا نیست. حتی اگر به دنبال ملک برای راه اندازی کسب و کار در این کشور هستید با درآمدی که کسب خواهید کرد برای حفظ استاندارد زندگی خود با مشکل مواجه نخواهید شد.

6. املاک و مستغلات تجاری کم هزینه و ارزان

قیمت ملک تجاری در ترکیه واقعا با توجه به کیفیت و بالا بودن سطح درآمد آن‌ها قیمت پایینی در مقایسه با بسیاری از کشورها دارد. ممکن است املاک بسیار باکیفیت در مکان‌های توریستی استانبول قیمت گزافی داشته باشند اما بیشتر املاک نوساز و یا چندسال ساخت در ترکیه نسبت به ایران قیمت کمتری دارند.

7. نزدیک بودن به ایران

یکی از مهم‌ترین مزایای خرید ملک تجاری در ترکیه این است که می‌توانید از مزایای نزدیک بودن این کشور به ایران حداکثر استفاده را ببرید. همچنین همان طور که بهتر می‌دانید ایرانیان برای ورود به این کشور نیازی به ویزا ندارند. با این شرایط اگر نمی‌خواهید به طور دائم در ترکیه اقامت داشته باشید راحت می‌توانید به ملک خود سرکشی کنید.

مزایای املاک تجاری ترکیه

روند خرید ملک تجاری در ترکیه چگونه است؟

روند کلی خرید ملک تجاری در این کشور تفاوت چندانی با خرید ملک مسکونی ندارد. هر شخص خارجی می‌تواند در این کشور ملکی تجاری را خریداری نماید. برای خرید ملک تجاری نیاز به تاسیس و یا ثبت شرکت ندارید و می‌توانید به محض خرید آن را اجاره دهید. مالیات خرید ملک تجاری در این کشور نیز مانند خرید ملک مسکونی ارزش‌گذاری شده است و میزان 4 درصد ارزش کل بنا از خریداران اخذ می‌شود.

 اگر ارزش ملک خریداری شده بالاتر از 250 هزار دلار باشد، شما می‌توانید پاسپورت و اقامت این کشور را دریافت کنید. برای این منظور کارشناس رسمی از اداره ثبت با مراجعه به ملک نظر کارشناسی درباره ارزش ملک خواهد داد. پس از این مرحله شما باید تعهدنامه‌ای مبنی بر عدم فروش ملک در مدت‌ سه سال پس از قرارداد را امضا نمایید تا روند پرونده شما ادامه پیدا کند و در نهایت پاسپورت ترکیه را دریافت کنید.

چگونه با خرید مغازه و یا خرید ملک تجاری در ترکیه، مجوز کار در ترکیه را دریافت کنیم؟

خرید مغازه و یا ملک در این کشور یکی از راحت‌ترین روش‌ها برای دریافت اقامت و مجوز کار در ترکیه است. پس از خرید ملک تجاری و مغازه در ترکیه اقامت این کشور را دریافت می‌کنید. پس از گذشت 6 ماه از اقامت در این کشور شما می‌توانید برای گرفتن مجوز کار اقدام کنید. پس از درخواست ویزای کار شما می‌توانید ظرف 6 روز به وزارت کار این کشور درخواست دهید. پس از بررسی مدارک شما و اسناد ملک تجاری خریده شده پاسخ درخواست شما بعد از 30 روز برایتان ارسال خواهد شد. مجوز کار در ترکیه البته مزایای زیادی دارد. از جمله این مزایا استفاده از بیمه درمانی است. در این صورت هزینه‌های درمان در مراکز دولتی ترکیه برای شما رایگان خواهد بود.