خرید خانه در قبرس

خرید خانه در قبرس

کشور قبرس با دارا بودن شرایط آب و هوایی مناسب و جاذبه های گردشگری فراوان به یکی از مقاصد مورد علاقه گردشگران تبدیل شده است. این کشور به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده است که قسمت شمالی با نام قبرس شمالی خوانده می شود و هدف ما در این مطلب بررسی شرایط خرید خانه در قبرس شمالی می باشد تا با خیالی آسوده هم اقامت کشور قبرس شمالی را به دست آوریم و هم سرمایه گذاری ایده آل داشته باشیم.

آشنایی با کشور قبرس

قبرس سومین جزیره بزرگ دریای مدیترانه است و وسعت آن 9,251 کیلومتر مربع می باشد. این کشور دارای انواع درختان مرکبات, باغ های زیتون و کوه های پوشیده از جنگل های کاج است و دارای سواحلی بسیار پاک وزیبا است به طوری که زیبایی و پاکی این جزیره کوچک زبانزد می باشد.

قبرس در شرقی ترین قسمت دریای مدیترانه قرار دارد که تقریبا در 105 کیلومتری غرب سوریه، 75 کیلومتری جنوب ترکیه و 380 کیلومتری شمال مصر قرار دارد. نزدیکترین منطقه یونانی, جزیره رودز می باشد که در 380 کیلومتری غرب قرار گرفته است. یعنی کشوری است که نزدیکترین بعد مسافتی به سه قاره اروپا، آسیا و آفریقا را دارد .

آشنایی با کشور قبرس

این جزیره دارای آب وهوای معتدل و مدیترانه ای است که همواره از آفتاب درخشان حتی در زمستان ها بهره مند است و اما  باران در این جزیره بسیار کم می بارد. کوهستان ترودوس در جنوب غربی این کشور در مجاورت آن منطقه پنتاداکیلوس در شمال اطراف کیرنیا وسرزمینهای پست مسااوریا مابین آنها واقع شده است. و پایتخت قبرس، لفکوزیا (نیکوزیا) در این قسمت می باشد.

در سال ۱۹۷۵، دولت فدرال ترک قبرس، درخواست استقلال کرد. این درخواست توسط جمهوری قبرس، سازمان ملل متحد (سازمان ملل) و جامعه بین‌المللی رد شد. پس از هشت سال مذاکره ناموفق با رهبری جامعه یونانی، قبرس شمالی در ۱۵ نوامبر ۱۹۸۳ با نام جمهوری ترک قبرس شمالی (TRNC) استقلال خود را اعلام کرد. سازمان ملل و جمهوری قبرس این اعلامیه استقلال را رد کردند و ۷۶ درصد از یونانی‌های قبرس این اعلامیه استقلال را مردود دانستند. در حالی که ۶۵ درصد از ترک‌های قبرس آن را پذیرفتند.

در سال ۲۰۰۴، یک توافق صلح با میانجیگری سازمان ملل در یک همه‌پرسی به هر دو طرف ارائه شد. اکثریت ترک‌های قبرس این پیشنهاد را پذیرفتند، اما یونانی‌های قبرس با اکثریت آراء آن را رد کردند. در نتیجه، قبرس جنوبی به اتحادیه اروپا پیوست اما عضویت قبرس شمالی به حالت تعلیق درآمد.

جمعیت  کشور قبرس

کشور قبرس شمالی، در سال ۲۰۲۱ دارای ۳۱۳۶۲۶ نفر جمعیت است. این جمعیت در ۳۳۵۵ کیلومتر مربع گستره شده‌اند. قبرس شمالی سالانه پذیرای هزاران گردشگر است. این کشور علاوه بر سواحل شنی بسیار زیبا، دارای طبیعت جنگلی و سرسبز نیز می باشد و آب و هوا و مناظر عالی قبرس شمالی سالانه توریست های زیادی را روانه این جزیره می کند و این قضیه در بهبود اقتصادی این کشور تاثیر بسزایی دارد.

جغرافیا و آب و هوای کشور قبرس شمالی

قبرس در عرض جغرافیایی 34 35 – 33 34 شمالی وطول جغرافیایی 37 34 – 16 32 شرقی قرارگرفته است. جغرافیای قبرس شمالی ترکیبی منحصر به فرد از کوه‌ها، دشت‌ها و سواحل است.

قبرس شمالی یکی از بهترین مناطق آب و هوایی جهان را دارد. این جزیره در مرکز دریای مدیترانه واقع است و از همین رو آب و هوای بسیار دلنشینی دارد. تقریبا می توان گفت تمام روزهای سال در قبرس شمالی آفتابی است و این منشاء نشاط و شادابی مردم این منطقه است.

جاذبه های قبرس

وجود آب و هوای مدیترانه ای در کنار خاک به شدت حاصلخیز جزیره، سبب شده است تا انواع مرکبات و میوه ها در این کشور محصولات پر ثمر را به بار بیاورد، میوه هایی مانند توت فرنگی، پرتقال، لیمو، نارنج، موز، حتی در برخی مناطق خرماهایی که بر نخل ها آویزان است.

دین مردم قبرس شمالی

حدود ۹۹ درصد مردم قبرس شمالی مسلمان هستند. ناگفته نماند که خط مشی سیاسی بسیاری از احزاب این کشور بر پایه جدایی دین از سیاست است. به همین دلیل در کشور قبرس شمالی آزادی مذاهب به شدت به چشم می خورد. با وجود آنکه دین مردم اسلام است اما به ندرت می توان آثار مذهبی را در رفتار و اجتماع ترک های قبرس مشاهده کرد .در واقع آنها به ادیان مختلف احترام قائل اند و  شاید دلیل این مجاورت با قبرس جنوبی(یونانی های مسیحی )می باشد.

املاک در قبرس

واحد پول قبرس شمالی

واحد پول در قبرس شمالی لیر ترکیه است. اما در قبرس شمالی خرید و فروش املاک و اتومبیل به پوند انگلستان انجام می‌شود و این یکی از عوامل مهم عمد‌ه‌ مهاجرت به این کشور محسوب می‌شود.

اقتصاد قبرس

اقتصاد قبرس مبتنی بر بازار آزاد و ارائه خدمات است. از موقع ورود قبرس به عنوان عضو دائم اتحادیه اروپا از سال 2004 اوضاع اقتصادی این کشور موقعیت بهتری نسبت به قبل پیدا کرد. از دید بین المللی قبرس به دلیل موقعیت جغرافیایی خود به عنوان پل بین قاره ها شناخته می شود که جمعیت تحصیلکرده مسلط به زبان انگلیسی، قیمتهای متعادل، ارتباطات عالی خطوط هوایی ومخابراتی مطلوبی دارد.

در کل، این کشور از لحاظ اقتصادی در موقعیتی بسیار مطلوب قرار دارد مثلا به طور متوسط هزینه‌های خورد و خوراک در این کشور چیزی حدود ۷۰۰ لیر است. البته این بستگی به نوع مواد غذایی و سلیقه انتخابی شما متفاوت می باشد و تفاوت فاحشی بین قیمتها در کشور ما و قبرس دیده نمی شود.

تحصیل در قبرس

 این کشور دارای امکانات آموزشی بالا می باشد و امکان دریافت بورسیه از دانشگاه های معتبر کشور از دیگر مزایایش به شمار می رود. از آنجایی که اکثر اساتید رده بالا در دانشگاه های این کشور تدریس می کنند مدرک تحصیلی آن ها نیز مورد تایید جامعه علمی آمریکا و اروپا می باشد.

پیدا کردن کار در قبرس شمالی

پیدا کردن کار در قبرس شمالی هم چندان سخت نیست. شما می‌توانید کار مورد نظر خود را از طریق آگهی‌های منتشر شده در سایت‌های کاریابی یا روزنامه‌های محلی پیدا کنید.

مردم قبرس رفتاری دوستانه و صمیمی با مهاجرین دارند و به راحتی آنها را پذیرفته و ارتباط برقرار می‌کنند و اگر شما بتوانید دوستان و آشنایانی در این کشور پیدا کنید، جایگاه های شغلی زیادی هم رو به رویتان ظاهر خواهند شد.

دانشجویانی که در این کشور تحصیل می‌کنند می‌توانند تا 6 ماه الی یک سال پس از پایان تحصیل کاری مناسب بیابند و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر دهند.

اگر در یافتن شغل موفق نبودند، باید از قبرس خارج شده یا به روش‎های دیگری ویزای قبرس را تهیه کنند.

کسانی که خارج از قبرس هستند و می‌خواهند از طریق ویزای کار وارد این کشور شوند، باید برای آنها توسط یک کارفرما مجوز کارمندی تهیه شود که پیدا کردن این کارفرما زمانی که آشنایی در قبرس نداشته باشید چندان آسان نیست.

شرایط آسان اقامت در قبرس

افرادی که قصد مهاجرت و یا اقامت بلند مدت در قبرس شمالی را برای مدت زمان بیش از ۶ ماه در سال دارند باید برای دریافت مجوز اقامت اقدام نمایند برای دریافت اقامت از طریق خرید خانه در قبرس شمالی باید پس از انجام مراحل خرید، مدارک مربوطه را به همراهی نماینده ما به ادارات ثبت و مالیات برده و ملک را بنام خریدار یا خریداران ثبت نمایید.

صدور اقامت برای افراد به هیچ وجه لازم به حضور دائم افراد در قبرس شمالی و اجبار به زندگی در آن نمی باشد و خریدار می تواند در هر زمانی و به هر مدتی از قبرس شمالی خارج و یا داخل شود. شما می توانید ملک خود را به اجاره داده و از کشور خارج شوید.

مکان های دیدنی قبرس

هزینه های جانبی خرید خانه در قبرس چقدر هست؟

هزینه های جانبی خرید خانه در قبرس بین ۷ تا ۹ درصد ارزش ملک می باشد.

دریافت اقامت با پرداخت تنها ۳۰ درصد قیمت خانه

طبق قوانین قبرس شما با پرداخت ۳۰ درصد قیمت خانه خود، اقامت قبرس شمالی را دریافت خواهید کرد.

 این فرصتی بی نظیر برای کسانی است که با بودجه ایی محدود قصد مهاجرت به این کشور را دارند.

پیش فروش خرید املاک

بازار املاک و مستغلات در قبرس شمالی با ارائه‌ی بهترین قیمت ها و آسان ترین شرایط پرداخت در مرکز توجه ملیت مختلف (روسیه،ایران،اتحادیه اروپا،انگلستان،عربستان و…) قرار گرفته است. از جمله مزایای انتخاب قبرس برای مهاجرت :

 • رشد سالیانه قیمت ملک بین ۸ تا۱۲٪
 • شرایط آسان اخذ اقامت دائم قبرس شمالی
 • قریب الوقوع بودن اتحاد قبرس شمالی و قبرس جنوبی
 • شناخته شدن قبرس شمالی به عنوان خاکی از اتحادیه اروپا
 • برتری رتبه ی قبرس شمالی در بین امنترین کشور های جهان.

آشنایی با مراحل خرید خانه در قبرس شمالی

در کشور قبرس شمالی خرید آپارتمان و ملک، بسیار راحت‌تر از کشورهای اروپایی است و شرایط و قیمت خرید به نسبت دیگر کشورهای اروپایی مناسب تر است.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که با مشاورین حقوقی و شرکت‌های معتبر و فعال در این زمینه در کشور قبرس شمالی مشورت کنید. شرکت ریماکس سیتی به‌طور تخصصی در این زمینه در کنار شما خواهد بود.

شما برای رزرو یک ملک باید ودیعه رزرو مبلغی در حدود 1000 تا 2000 پوند را به شرکت سازنده بپردازید.

و پس از نهایی شدن تصمیم ،می توانید یک‌ سوم از کل مبلغ ملک را پرداخت کرده و بین شما و شرکت سازنده قرارداد امضا خواهد شد و خریدتان نهایی می‌شود. اصولا از زمانی که رزرو را انجام می‌دهید، تا یک ماه فرصت خرید ملک را دارید.

شما می‌توانید با توجه به بودجه خود با مشورت املاکی را انتخاب کنید که از لحاظ قانونی و مالیاتی مشکلی نداشته و مدارک کامل را داشته باشد.

خرید و امضای نهایی: خرید و امضا می تواند به چندین صورت انجام شود. به‌طور الکترونیکی، حضوری و یا با دادن وکالت به مشاورین ما یا افراد نزدیک خود تا به‌صورت حضوری این کار را انجام دهند. اما در حالت کلی تحت هر شرایطی هم که باشد، نیم درصد از کل مبلغ ملک بابت باز کردن پرونده مالیاتی نهایتا تا 21 روز بعد از امضای فیزیکی قرارداد باید پرداخت شود.

پس از دریافت کلید، مالک جدید ملک باید هزینه‌های جانبی را پرداخت کند.

خرید ملک در قبرس

مدارک مورد نیاز برای خرید خانه در قبرس شمالی

 • یک نسخه از قرارداد
 • نقشه ملک
 • سند ازدواج در صورت تاهل
 • فرم درخواست
 • کپی صفحه اول گذرنامه
 • گواهی سابقه کیفری شما توسط وزارت امور داخله (ترجمه آن به زبان ترکی لازم است و باید توسط سفارت ترکیه تأیید شود)

شرایط خرید خانه در قبرس شمالی

خرید خانه در قبرس شمالی با توجه به سند مالکیت ملک موردنظر شما متفاوت است. هر زوج حق خرید ملک بیشتر از 1338 متر مربع را ندارند.

در قبرس شمالی املاک و مستغلات، در انواع مختلفی به فروش می‌رسند :

ملک ترکی: ملکی است که قبل از تقسیم قبرس به دو بخش شمالی و جنوبی در سال ۱۹۷۴، در مالکیت ترک‌ها بوده است.

ملک خارجی: ملکی که قبل از سال ۱۹۷۴ تحت مالکیت اروپایی‌ها یا سایر خارجی‌ها بوده است.

ملک قبرسی: تمام املاکی که دولت قبرس به‌عنوان غرامت به ترک‌های قبرسی‌ داده است که زمین‌هایشان را در جنگ سال ۱۹۷۴ از دست دادند.

و قیمت های هر ملک با توجه به شرایط و موقعیت جغرافیایی آن متفاوت می باشد.

تنظیم قرارداد

قرارداد فروش به زبان انگلیسی توسط وکیل خودتان یا دفتر اسناد رسمی معتبر تنظیم می‌شود. در این قرارداد، تمام شرایط و ضوابط فروش ملک، مشخصات ملک، طرح پرداخت و باقی موارد لحاظ می‌شود. در این مرحله می‌توان هرگونه اصلاح یا تغییری در مفاد قرارداد ایجاد نمود. پس‌ازاینکه هم شما هم فروشنده به توافق رسیدید، قرارداد ملک مربوطه در یک دفتر اسناد رسمی با حضور دو شاهد، منعقد می‌شود. سپس شما بین ۱۰ الی ۱۴ روز فرصت دارید تا کل مبلغ یا (در صورت توافق قبلی) اولین قسط ملک را پرداخت کنید.

شرایط زندگی در قبرس شمالی

شهرهای این کشور معمولا کم‌جمعیت‌اند. پرجمعیت‌ترین شهر قبرس نیکوزیا 208 هزار نفر جمعیت دارد.

همین کم جمعیت بودن باعث شده تا اکثر افرادی که در یک شهر زندگی می‌کنند با یکدیگر به نوعی آشنایی داشته باشند. در هر شهری از قبرس که زندگی کنید، به سرعت دوستان و آشنایان زیادی پیدا خواهید کرد.

کمتر پیش می‌آید که مهاجری در قبرس احساس غریبی کند و از این نظر به مشکل بر بخورد.

فرهنگ کشور قبرس بسیار نزدیک به فرهنگ ما می باشد و شاید یکی از دلایل آن داشتن مذهب مشترک است.

شرایط زندگی در قبرس شمالی با توجه به مسائل ذکر شده بسیار مناسب است. تنها مسئله کوچک بودن آن است که شاید مطابق سلیقه‌ی خیلی از افراد نباشد.مثلا کسانی که علاقه به زندگی در شهرهای شلوغ و بزرگ دارند این کشور شاید جای مناسبی نباشد اما اگر قبرس را به عنوان کشوری موقت در نظر داشته باشند و قصدشان ماندگاری همیشگی در آن نباشد کوچک بودن آن خیلی به چشمشان نمی‌آید.

مطلب پیشنهادی : خرید خانه در ترکیه

معایب زندگی در قبرس

قبرس به علت داشتن درآمد بالا و شاخص توسعه انسانی بالا اغلب بعنوان مقصد مهاجرت انتخاب می شود.

اقتصاد این کشور به سه بخش گردشگری، کشتیرانی و سرویس‌های مالی وابسته است و این مسئله تا قبل از سال ۲۰۲۰ یک امتیاز مثبت به حساب می‌آمد.

بعد از شیوع کرونا که جذب گردشگر متوقف شده این دیگر نکته‌ی مثبتی برای قبرس محسوب نمی‌شود‌. نه تنها دولت قبرس بلکه بسیاری از مردمی که مشاغل مربوط به حیطه‌ی گردشگری داشتند دچار ضررهای هنگفتی شدند و بسیاری از مشاغل از بین رفته اند و عده زیادی بیکار شده اند.

البته، همانطور که اتفاقات مذکور با شروع ویروس کرونا ایجاد شدند، با از بین رفتن این ویروس هم به حالت اول باز خواهند گشت.