انواع روش های سرمایه گذاری در ترکیه

ترکیه یکی از کشورهای پیشرفته با اقتصادی پویا و پیشرو به خصوص در زمینه صنعت گردشگری در منطقه ما است. سال‌ها است که ایرانیان زیادی برای حفظ سرمایه خود از تورم و کم شدن ارزش ریال و نیز به منظور اخد پاسپورت و اقامت در کشور ترکیه، به روش‌های گوناگونی در این کشور سرمایه‌گذاری می‌کنند. انواع روش های سرمایه گذاری در ترکیه بسیار متنوع هستند.

 بیشتر ایرانیان به سرمایه‌گذاری در بازارهای املاک در این کشور علاقه نشان داده و در آن وارد می‌شوند. اما سرمایه‌گذاری در ترکیه به روش‌های دیگری نیز ممکن است. در این مقاله قصد داریم با هم ببینیم مزایای سرمایه‌گذاری در ترکیه چیست و با انواع روش های سرمایه گذاری در ترکیه بیشتر آشنا شویم.

چرا در ترکیه سرمایه‌گذاری کنیم؟

ترکیه به دلیل موقعیت جغرافیایی و گردشگرپذیر بودن خود همواره مورد توجه بوده است. این ویژگی‌ها، این کشور را به یک مرکز مهم برای جذب سرمایه‌گذاران منطقه‌ای و جهانی در بخش‌های مختلف از جمله گردشگری، املاک و مستغلات تبدیل کرده است. اما دلایل این جذابیت برای سرمایه‌گذاران چیست؟

1. موقعیت استراتژیک

ترکیه نقش خود را به عنوان پلی بین آسیا و اروپا به خوبی ایفا می‌کند. هر دو قاره بر فرهنگ مردمان  و جامعه این کشور تأثیر گذار هستند. استانبول برای دسترسی استراتژیک به تمام بازارهای مهم در این منطقه نقشی کلیدی دارد. بر اساس آمار ترکیه از طریق FTA و اتحادیه گمرکی به 955 میلیون مصرف‌کننده دسترسی دارد. استانبول هفتمین شهر اروپا است که بیشترین سرمایه‌گذاری در سال‌های اخیر در آن انجام شده است.

2. یازدهمین اقتصاد قوی در جهان

اقتصاد ترکیه در سال‌های اخیر شاهد رشد بی سابقه‌ای بوده است. در حالی امروزه رتبه سیزدهم را به خود اختصاص می‌دهد که از سال 2003 تا 2020 از رتبه 18 به یازدهم جهانی صعود کرد.

3. جامعه کارآفرین قوی

ترکیه و به ویژه استانبول دارای یک جامعه کارآفرینی قوی از صاحبان کسب و کار تا بنیانگذاران استارت آپ‌ها است. این واقعیت نشان می‌دهد که فرصت‌های بی‌شماری برای مشارکت در انواع روش های سرمایه گذاری در ترکیه و شبکه سازی اقتصادی وجود دارد. 

4. وجود مشوق‌های سرمایه‌گذاری خارجی

هدف دولت ترکیه تشویق همه انواع سرمایه‌گذاری‌های خارجی است. این کشور می‌خواهد مشوق‌های اساسی برای جذب سرمایه در کشور خود ایجاد کند که همه سرمایه‌گذاران در سراسر دنیا را به سمت خود جذب نماید.

5. نیروی کار ماهر و رقابت پذیر

جمعیت جوان و تحصیلکرده ترکیه دارایی ارزشمندی برای این کشور است زیرا سرمایه‌گذاران در سایر نقاط اروپا به دلیل پیری و کاهش جمعیت در خاک اروپا، با چالش‌های قابل توجهی روبرو هستند. ترکیه با جمعیت رو به رشد، جوان و پر جنب و جوش خود، نیروی کار قوی و بازار داخلی پر سود فرصت‌های قابل توجهی را برای سرمایه‌گذاری فراهم می‌کند. در سال 2018 جمعیت ترکیه 82 میلیون نفر ثبت شده است. بر اساس موسسه آمار ترکیه پیش‌بینی می‌شود که تا سال 2023 به 86.9 میلیون نفر و تا سال 2040 به 100.3 میلیون نفر برسد. انتظار می‌رود این جمعیت تا سال 2069 به 107.6 میلیون نفر برسد.

6. زیرساخت‌های مناسب

یکی از قانع‌کننده‌ترین دلایل سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در هر مکانی وجود زیرساخت‌های لازم و هزینه‌های کمتر برای حمل‌ونقل است. ترکیه در زیرساخت‌های اساسی مانند حمل‌ونقل، ارتباطات، نیرو و زیرساخت‌های فنی رشد قابل توجهی داشته است که این کشور را به یک آهنربا برای انواع روش های سرمایه گذاری در ترکیه تبدیل کرده است.

انواع روش های سرمایه گذاری در ترکیه چیست؟

سرمایه‌گذاری در ترکیه در زمینه‌های گوناگون از آن جهت برای ما ایرانیان مهم است که می‌توانیم ارزش اموال را تا حد زیادی با توجه به نرخ تورم بالا و کم ارزش شدن ریال حفظ کنیم. دلیل مهم دیگر برای بیشتر ایرانیان دریافت پاسپورت و یا اقامت ترکیه است. افرادی که طبق ارقام و میزان گفته شده توسط دولت ترکیه در این کشور سرمایه‌گذاری نمایند می توانند برای خود و خانواده یعنی همسر و فرزندان زیر 18 سال خود اقامت و پاسپورت ترکیه را دریافت کنند. پروسه گرفتن اقامت معمولا کمتر از دو ماه طول می‌کشد و شما می‌توانید تابعیت ایرانی خود را حفظ کنید زیرا دولت ترکیه تابعیت دوگانه را به رسمیت می‌شناسد.

اما انواع روش های سرمایه گذاری در ترکیه چیست؟

1. سرمایه‌گذاری از راه خرید ملک

یکی از بهترین و ساده‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری که به وسیله آن می‌توانید اقامت ترکیه را به دست آورید، خرید خانه در ترکیه است. دولت ترکیه در سال 2019 اعلام کرد که به افرادی که ملکی با ارزش بیش از 250 هزار دلار آمریکا در این کشور خریداری نمایند تابعیت این کشور را اعطا می‌کند.

این میزان در سال‌های قبل 1 میلیون دلار آمریکا بود. البته سرمایه‌گذار ملزم است که تا 3 سال از فروختن ملک خود خودداری نماید. البته با مقادیر کمتر از این میزان نیز می‌توان اقامت این کشور را به دست آورد اما اقامت معمولا حالت توریستی دارد و فرد با این شرایط اجازه کار نخواهد داشت. برای کسب اجازه کار با این روش سرمایه‌گذاری نیز می‌توانید اقدامات دیگر انجام دهید. نوع ملک نیز تاثیری در شرایط ندارد و شما می‌توانید املاک مسکونی و یا املاک تجاری را برای خرید و سرمایه‌گذاری در این کشور انتخاب کنید.

2. سرمایه‌گذاری با سپرده بانکی

یکی دیگر از انواع روش های سرمایه گذاری در ترکیه سرمایه‌گذاری در بانک‌های این کشور به صورت سپرده است. در این روش شما باید پولی به ارزش 500 هزار دلار آمریکا را در یکی از بانک‌های کشور ترکیه به صورت سپرده سرمایه‌گذاری کنید. این مقدار سپرده در سال‌های گذشته 3 میلیون دلار بود، که با سیاست‌گذاری جدید در این کشور به این مقدار کاهش یافته است. این سپرده یعنی تمام 500 هزار دلار باید به مدت سه سال به صورت سپرده در بانک باقی بماند.

3. خرید سهام و یا ارواق قرضه دولتی

این روش نیز یکی دیگر از انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه است. با این روش فرد باید 500 هزار دلار را سهام و یا اوراق قرضه دولتی خرید نماید. این خرید باید توسط وزارت خزانه‌داری و دارایی این کشور تایید شده و سهام و اوراق نیز باید حداقل به مدت 3 سال نگه داشته شوند.

4. ثبت شرکت و کارآفرینی

یکی دیگر از انواع روش های سرمایه گذاری در ترکیه از طریق ثبت شرکت و یا کارآفرینی در این کشور است. در این روش شما باید یک برنامه شغلی و یا بیزینس پلن برای راه‌اندازی یک کسب و کار جدید در ترکیه آماده نمایید. این پلن باید توسط وزارت کار و امور اجتماعی این کشور بررسی و در نهایت به تایید برسد. شما همچنین در این روش باید برای حداقل 50 نفر کارآفرینی کرده و شغل ایجاد نمایید. به علاوه باید حداقل 2600 دلار و یا معادل 10 هزار لیر ترکیه در این کسب و کار جدید سرمایه‌گذاری نمایید.

5. سرمایه‌گذاری در شرکت‌های ساخت املاک

یکی دیگر از روش‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه که می‌تواند به دریافت تابعیت از این کشور منجر شود، سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی است که در زمینه ساخت املاک فعالیت دارند و یا در این زمینه سرمایه‌گذاری می‌کنند. فرد متقاضی در این روش باید 500 هزار دلار آمریکا در یکی از این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری کند.

مزایای سرمایه‌گذاری در ترکیه

سرمایه‌گذاری در ترکیه مزایای فراوانی به خصوص برای ما ایرانیان دارد. از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افراد سرمایه‌گذار می‌توانند از اقامت ترکیه به همراه همسر و فرزندان زیر 18 سال خود بهره‌مند شوند.
  • ترکیه تابعت دوگانه این افراد را به رسمیت می‌شناسد و آنان می‌توانند تابعیت اولیه خود را حفظ کنند.
  • امکان تحصیل فرزندان در ترکیه
  • بهره‌مندی از بیمه درمانی
  • سرمایه‌گذاری در انواع روش های سرمایه گذاری در ترکیه می‌تواند دسترسی آسان شما به بازارهای آسیا و اروپا را فراهم کند.
  • افراد سرمایه‌گذار برای دریافت تابعیت این کشور لازم نیست تا به زبان ترکی مسلط باشند.
  • فرد سرمایه‌گذار می‌تواند تابعیت ترکیه را دریافت نماید اما در این کشور اقامت نداشته باشد.
  • فرد سرمایه‌گذار برای دریافت تابعیت نیازی به اعلام تمام دارایی خود به صورت کامل ندارد.
  • فرد سرمایه‌گذار که تابعیت ترکیه را دریافت می‌کند، می‌تواند با این روش پاسپورت کشور ترکیه را نیز دریافت کند. پاسپورت ترکیه در بین 20 پاسپورت با ارزش در سطح جهان قرار دارد و به صورت 10 ساله به فرد اعطا می‌شود و به صورت مادام العمر نیز قابل تمدید است. با استفاده از این پاسپورت فرد می‌تواند بدون ویزا به 148 کشور جهان و 26 منطقه شینگن سفر کند.

با استفاده از انواع روش های سرمایه گذاری در ترکیه افراد می‌توانند هم از سرمایه‌های خود در محیطی امن و پررونق محافظت نمایند و هم تابعیت و پاسپورت کشور ترکیه را دریافت کنند. روش‌هایی که می‌توان در ترکیه اقدام به سرمایه‌گذاری کرد عبارت است از سرمایه‌گذاری از طریق خرید املاک، سرمایه‌گذاری از طریق خرید سهام و یا اوراق قرضه، سپرده‌گذاری در بانک‌های ترکیه، کارآفرینی و ثبت شرکت و سرمایه‌گذاری در شرکت‌های سازنده املاک.

سرمایه‌گذاری با استفاده از این روش‌ها مزیت‌های زیادی برای افراد سرمایه‌گذار و خانواده آنان به همراه دارد. خانواده فرد یعنی همسر و فرزندان زیر 18 سال با این روش پاسپورت و اقامت ترکیه و نیز حق تحصیل و درمان رایگان را به دست می‌آورند. افراد همچنین پاسپورت ترکیه را نیز دریافت خواهند کرد و به بازارهای اروپایی و آسیای بدون محدودیت دسترسی کامل خواهند داشت.